Inloggad som

Nyhet från Jordbruksaktuellt 2012-03-22

Rapsolja i ny plåtfärg

En ny patenterad plåtfärg där mineraloljan har bytts ut till produkter utvunna från raps. Det är ett resultat av ett forskningsprojekt som SSAB, Kungliga Tekniska Högskolan (KTH), Akzo Nobel, och Lantmännen har tillsammans.

I Europa används årligen 150 000 ton färg för bandlackering av plåt och färgen framställs traditionellt med kemikalier från fossila oljor, skriver processnet.se. I SSABs nya patenterade plåtfärg, Prelaq Green Coat, har de fossila oljorna till stor del bytts ut mot produkter utvunna från raps.

Mats Johansson, professor vid KTH i Stockholm, var med och utvecklade idén och ledde forskningsprojektet.
– Prelaq Green Coat är betydligt mer miljövänlig än traditionell färg. Vi har tagit ett stort kliv framåt i och med att vi ersätter en stor del av de fossila lösningsmedlen med förnyelsebara ämnen, säger han i ett pressmeddelande.

Enligt plåtslagaren Arne Jonaeson som har testat SSABs nya bandlackerade plåt sedan 2007 är den lika mjuk och enkel att jobba med som traditionell plåt. Han tycker också att den behåller glansen och har samma reptålighet.

Hos SSAB märker man en stor efterfrågan på den nya plåten.
– För våra kunder inom byggbranschen blir miljöprofilering en allt viktigare konkurrensfördel, därför vet vi att Prelaq Green Coat är efterlängtad, säger Magdalena Nillius som är produktchef.

Jordbruksaktuellt
Tel: 019-16 61 30
E-post: redaktionen@jordbruksaktuellt.se


Bookmark and Share
Utskriftsvänlig sida


Kommentera artikeln »

Här kan du kommentera nyheter på ja.se. Du kan berömma, utveckla eller kritisera. Allt ska dock ske sakligt och tonen ska hållas respektfull.

 

Vi förbehåller oss rätten att radera inlägg som är kränkande, rasistiska eller har sexistiskt innehåll.Vi förbehåller oss också rätten att radera inlägg som inte för debatten framåt.

Du som kommenterar garanteras anonymitet i det publicerade inlägget, men du måste uppge namn samt en korrekt e-postadress.

Utvalda kommentarer kan komma att publiceras i Jordbruksaktuellts tryckta upplaga.

Skriv JA i rutan:

Tipsa någon om denna artikel »


Nyheter från Entreprenadaktuellt Nyheter från Skogsaktuellt

 

Drygt 8 000 till Lantbruksmässan

Lantbruksmässan i Lidköping lockade drygt 8 000 besökare till premiärmässan.
– Vi är jättenöjda, säger projektledare Fredrik Holmdahl.

Skugga
Bondeliv!