Inloggad som

Nyhet från Jordbruksaktuellt 2012-08-03

Hushållen slänger mest mat

Varje år slängs en miljon ton mat i Sverige. Enligt tidigare uppskattningar har man trott att det är dagligvaruhandel som slänger mest men nu menar Naturvårdsverket att det är hushållen som slänger mest mat.

– Vi hade bara gjort enklare uppskattningar tidigare och trodde bland annat att mer än hälften av avfallet kom från dagligvaruhandeln. Nu är det tydligt att den allra största delen kommer från hushållen, ­säger Hans Wrådhe, sektionschef på Naturvårdsverket till Dagens Nyheter.

Enligt DN slängs en miljon ton mat varje år i Sverige och av det står hushållen för 674 tusen ton. Om svinnet kunde minskas med en femtedel skulle den samhällsekonomiska vinsten kunna bli över 20 miljarder kronor.

Jordbruksaktuellt
Tel: 019-16 61 30
E-post: redaktionen@jordbruksaktuellt.se


Bookmark and Share
Utskriftsvänlig sida


Kommentera artikeln »

Här kan du kommentera nyheter på ja.se. Du kan berömma, utveckla eller kritisera. Allt ska dock ske sakligt och tonen ska hållas respektfull.

 

Vi förbehåller oss rätten att radera inlägg som är kränkande, rasistiska eller har sexistiskt innehåll.Vi förbehåller oss också rätten att radera inlägg som inte för debatten framåt.

Du som kommenterar garanteras anonymitet i det publicerade inlägget, men du måste uppge namn samt en korrekt e-postadress.

Utvalda kommentarer kan komma att publiceras i Jordbruksaktuellts tryckta upplaga.

Skriv JA i rutan:

Kommentarer till nyheten

Johan skrev 2012-08-13 19:40
Räknar man med puts då? När jag jobbat med grönsaker slängs kopiösa mängder mat, just därför att puts inte räknas som mat? Jag använder med glädje blomkålsblasten i matlagning t.ex. Det finns gott om fin och näringsrik mat som inte används pga brist i logistik, hantering, kultur osv.

Anmäl inlägget

Tipsa någon om denna artikel »


Nyheter från Entreprenadaktuellt Nyheter från Skogsaktuellt

 

Drygt 8 000 till Lantbruksmässan

Lantbruksmässan i Lidköping lockade drygt 8 000 besökare till premiärmässan.
– Vi är jättenöjda, säger projektledare Fredrik Holmdahl.

Skugga
Bondeliv!